Yaşam Haber - Haberin Merkezi
Keskin “2021 Yılında Marketçilik Yasası Mutlaka Çıkartılmalıdır”
20 Ocak 2021 Ekonomi 496

Keskin “2021 Yılında Marketçilik Yasası Mutlaka Çıkartılmalıdır”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, hükümeti küçük esnafı zincir marketlere karşı korumak ve yaşatmak için harekete geçmeye davet ederek, “2021 yılında marketçilik yasası mutlaka çıkartılmalıdır. ” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, hükümeti küçük esnafı zincir marketlere karşı korumak ve yaşatmak için harekete geçmeye davet ederek, “2021 yılında marketçilik yasası mutlaka çıkartılmalıdır. ” dedi.

 

Keskin, “Türkiye’de marketçilik kontrolden çıkmış, sadece esnafı değil, Türkiye’nin ekonomisini de tehdit etmeye başlamıştır. Nere de 4 esnaf bulunsa hemen yanına gece kondu gibi market açılıyor, bu anlayışa dur demek gerekiyor.  Hükümeti; artık köylere kadar inen, küçük esnafı yok etmek için Türkiye’yi ahtapot gibi saran zincir marketlere karşı, küçük esnafı korumak ve yaşatmak için harekete geçmeye davet ediyoruz. 2021 yılında marketçilik yasası mutlaka çıkartılmalıdır. Tüm siyasetçiler sözde konuşur, ama özde kalıcı bir çözüm atmıyorlar. Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesi için hiçbir faydası olmayan, istihdam oluşturmayan, açıldıkları yerde sadece çöplerini bırakan, parayı ise yurtdışına götüren market zincirlerine bir çözüm bulunmalıdır.  Kontrolsüz açıldıkları gibi fiyatları da kontrolsüz ve denetimsiz olan market zincirlerine başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkes dur diyebilmelidir.  Esnafın yok edildiği yerde ekonomi de yok edilir, esnafın yaşatıldığı yerde ülke kalkınır” ifadelerini kaydetti.

 

Keskin şunları söyledi; “Yaklaşık 20 yıldır söylediğimiz, ifade ettiğimiz market ve alışveriş merkezleri ile ilgili düzenleme Türkiye’de mutlaka yapılmalı. Gıda toptancılığı ve gıda fiyatı oluşturulması konusu mutlaka yasal bir çerçeveye alınmalı. Son 2 yıldır Türkiye’de maalesef bazı tarım ürünleri belli bir tekel oluşturularak yüksek fiyatlara satıldı, temel gıda maddelerinin fiyatları kontrolsüz bir şekilde arttı. Zaman zaman toptancılar depolarındaki temel gıda ürünlerini piyasaya sürmediklerini gördük. Bir yandan kontrolsüz ve denetimsiz büyüyen marketler, diğer yandan denetimsiz olan başına buyruk gıda toptancıları var. Bu durum olağanüstü durumlar için tehlikeli bir gelişmedir. Koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan durumun gıda güvenliği ve gıda güvenliği için göz önüne alınmasını istiyoruz. Israrlı bir şekilde küçük esnaf ve sanatkarın ayakta durması ve yaşaması için market yasasının çıkartılmasını talep ediyoruz, bugün market yasasını aynı zamanda Türkiye’nin gıda güvenliği için de istiyoruz. Kontrolsüz ve denetimsiz marketçilik Türkiye için güvenlik sorunudur.  ‘Tekerleği yeniden icat edin’ demiyoruz, ‘Market yasasını çıkartın’ diyoruz. Gelinen durum bizi haklı çıkartmıştır.”

 

 

Keskin, “Esnaflarımıza şimdiye verilen destek ve katkılar için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Salgın sürecinde esnafımıza çeşitli destekler verilmiştir, ancak bunlar yetersiz kalmıştır.  Tüm esnaf kesimleri mağdur ve sıkıntı içindedir. Esnaf kredi taksit ödemeleri faizsiz olarak 2022 yılına ertelenmelidir. Salgın nedeniyle işyeri ve işleri kapanan tüm esnafın 2020 ve 2021 yılı Bağ-Kur primlerini devlet üstlenmeli, vergi borçları ve ödemeleri yine 2022 yılına ertelenmeli. Esnaf kiralarını çok yüksek olduğu için ödeyememektedir. Kredi hibe vermekle geçici çözümlerle esnaf ayakta kalmaz. Kredisinin günü geldiği zaman ödeme güçlüğü yaşayan esnafa daha kalıcı çözümler bulmak gerekiyor.” diye konuştu.

Top